مقالات و آموزش ها

آسمان مرکزی تنها مرکز تخصصی طراحی، فروش، نصب و پشتیبانی تجهیزات آنتن دیجیتال و سیگنال مرکزی در استان مرکزی

آنتن مرکزی و ماهواره مرکزی بر بستر فیبر نوری FTTH

 

 

تحول سریع و رو به رشد سرویس‌های ارتباطی موجب گرایش شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی به استفاده از فناوری جدید و پرسرعت برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان خود شده است. بستر سیم مسی به دلیل داشتن محدودیت‌های فراوان ازجمله محدودیت فاصله و هزینه بالای اجرایی و نگهداری، دیگر گزینه مناسبی برای این روند رو به رشد به نظر نمی‌رسد. در نتیجه رویکرد جدید شرکت‌های مخابراتی در دنیا استفاده از فیبر نوری تا چند متری سرویس‌گیرنده است. خطوط مسی دارای معایبی از جمله نویز پذیری بالا و افت سیگنال در طول مسیر بودند. در عین حال امکان انتقال اطلاعات به صورت محدود میسر میگردید. با رشد نرم افزارهای ارتباطی و اطلاعاتی و صنعت مخابرات در دنیا ، همواره نیاز بشر به پهن باند سریع و امن گسترش یافت و در کشورهای توسعه یافته راه کارهای FTTH در جهت انتقال اطلاعات بر روی بستر فیبر نوری تا کاربران واحد های مسکونی معرفی و اجرا  شده است.
پیاده سازی مقرون به صرفه، سرعت بالا و انتقال با کیفیت اطلاعات بر روی بستر فیبر نوری موجب توسعه استفاده از این تکنولوژی در کاربری های مسکونی و … گردیده است.

با گسترش تکنولوژی فیبر نوری و  پیاده سازی بستر فیبر نوری در ساختمان ها و شهرک های مسکونی امکان متمرکز نمودن خدمات تلویزیونی و ماهواره ایی را فراهم ساخته و در مقایسه با سیستم های سنتی  قیمت تمام شده پروژه را مقرون به صرفه تر نموده است. هر چند که بستر ارتباطی فیبر نوری به دلیل نیازهای خدمات مخابراتی و اینترنت ، تلفن و آیفون تصویری در پروژه های بزرگ الزاما پیاده سازی میگردد و استفاده از این بستر جهت انتقال سریع و با کیفیت تصاویر در سیستم های تلویزیونی ، ماهواره ایی  نیز میسر میشود.
راه کارهای اجرای سیستم تلویزیون و ماهواره مرکزی در شهرک های مسکونی و یا برج های تجاری و اداری  بر روی فیبرنوری به چند روش متداول است که در ادامه به آن می پردازیم:
1.    انتقال و تبدیل فرکانس تلویزیون و ماهواره بر روی فیبر نوری و نهایتا تبدیل مجدد در مصرف کننده( آنتن مرکزی بر بستر فیبر نوری  FTTH )
2.    تلویزیون بر روی پورت RF دستگاهONT
3.   تلویزیون و ماهواره بر روی استاندارد IP و با تکنولوژی IPTV
4.    تلویزیون و ماهواره بر روی شبکه IP به صورت Multicast


1.  انتقال و تبدیل فرکانس تلویزیون و ماهواره بر روی فیبر نوری و نهایتا تبدیل مجدد در مصرف کننده ( آنتن مرکزی و ماهواره مبتنی بر FTTH)
روش فوق الذکر یکی از روش های انتقال فرکانس بر روی شبکه های فیبر نوری میباشد. در این روش از زیرساخت IP و شبکه استفاده نمی شود و فقط کابل های فیبر نوری رابط انتقال فرکانس خواهند بود . کابل کواکسیال خارج شده از LNB به مبدل فیبر نوری متصل میشود. اطلاعات به صورت امواج نوری از فیبر نوری در فواصل دور عبور نموده و به کاربران نهایی خواهد رسید. در بعضی مواقع با توجه به محاسبات افت سیگنال نوری و تعداد کاربران، از دستگاه تقویت کننده EDFA نیز در مسیر مبدل و کاربران نهایی استفاده می گردد. در صورت وجود OLT در مسیر سرویس دهی از دستگاه WDM+EDFA جهت ادغام سیگنال دیتا و CATV  استفاده خواهد شد. (امکان ادغام فرکانس نوری در شبکه PON فقط برای ترانسمیتر هایی میسر است که خروجی طول موج نوری خارج از محدوده ۱۳۱۰ و ۱۴۹۰ داشته باشند، در غیر این صورت می بایست کابل نوری مجزا تا محل مصرف کننده نهایی در نظر گرفته شود که باعث افزایش هزینه پیاده سازی خواهد شد)

در سمت گیرنده و در داخل واحد ها از مبدل فیبر نوری به کواکسیال بهره گرفته میشود. در این روش ساکنین بر اساس نیاز خود از دستگاه ریسیور و یا گیرنده دیجیتال استفاده نموده و امکان جستجو و دریافت شبکه های ماهواره ای متصل شده به ترانسمیتر و تلویزیون های دیجیتال را خواهند داشت.

رسیورهای نوری به دو صورت اکتیو و پسیو در بازار موجود می باشند. تفاوت این دو در توان خروجی الکتریکال دستگاه می باشد بدین معنی که معمولا در صورت استفاده از تجهیزات پسیو تنها یک گیرنده می تواند سیگنال مطلوب دریافت نماید درصورتی که با استفاده از رسیور های اکتیو بیش از یک گیرنده می تواند سیگنال مناسب را دریافت نماید.
مزایا :
مقرون به صرفه
دسترسی ساده و مشابه سیستم های قدیمی
امکان انتخاب کانال های دیجیتال و آنتن ماهواره متصل شده به ترانسمیتر  به صورت دلخواه توسط کاربر
عدم وجود نویز در خطوط انتقال
معایب:
عدم دسترسی به امکانات IPTV
نیاز به دستگاه ریسیور و یا گیرنده دیجیتال
بالا بودن هزینه پیاده سازی در صورت نیاز به دریافت بیش از یک پلاریته ماهواره .

2.   تلویزیون بر روی پورت RF دستگاه ONU
این روش مقرون به صرفه ترین و ساده ترین روش پیاده سازی سیستم های تصویری کاربران واحد های تجاری و اداری میباشد. عملکرد این روش مشابه روش بالا بوده و تنها از ONT هایی استفاده خواهد شد که  داراری خروجی RF باشند، در این روش کانالهای تلویزیونی توسط مبدل و Headend به طول موج 1550 نانومتر تبدیل و بعد از OLT توسط دستگاه مولتی پلکس بر روی شبکه فیبر نوری و FTTH قرار میگیرد. تمامی دستگاه های ONT مجهز به RF میتوانند تصاویر را دریافت و توسط پورت RF تلویزیون و کانال یابی هوشمند نمایش دهند. با توجه به محدودیت فرکانسی دستگاه های ONT مجهز به RF معمولا امکان دریافت سیگنالهای ماهواره ای در این  روش وجود ندارد.
مزایا :
مقرون به صرفه
دسترسی ساده و مشابه سیستم های قدیمی
تنوع کانالها
عدم وجود نویز در خطوط انتقال

معایب:
عدم دسترسی به امکانات IPTV
عدم توسعه پذیری از امکانات جدید در آینده
در صورت گسترش نمایشگرها در واحد نیازمند سوئیچرهای آنالوگ میباشد.

صاعقه گیر

تجهیزات صاعقه گیر – لیوا ترکیه – الیپس فرانسه

صاعقه گیر چیست؟

وسیله ای است که در بالاترین نقطه ی ساختمان نصب می شود و اولین نقطه اصابت صاعقه می باشد زیرا صاعقه از کوتاه ترین فاصله ای که بین ابر و زمین وجود دارد تخلیه می گردد که نحوه ی نصب این وسیله با توجه به ساختمان مورد نظر می تواند به صورت توپولوژی ساده یا پیچیده باشد.

انواع صاعقه گیر چیست؟

صاعقه گیر غیر فعال : شامل یک میله ساده نوک تیز است که با زاویه 35 درجه برای اطمینان بیشتر طراحی می شود.این وسیله با فناوری های مختلفی تولید شده و با مکانیزم یونیزه کردن هوای اطراف خود باعث اطمینان بالا می شود
صاعقه گیر فعال : این نوع از برقگیرها قیمت نسبتا بالایی نسبت به صاعقه گیر  غیر فعال دارند و در شرایط خاصی، رعد و برق را به سمت خود می کشند و اگر قسمت هادی میانی قدرتمندی که قبلا تست نشده باشد را نداشته باشیم انتخاب این نوع صاعقه گیر خطر زاست.

نکات مهم در هنگام انتخاب و نصب یک صاعقه گیر:

 • پایه مخصوص صاعقه گیر
 • بست اتصال پایه و دکل
 • بلوک های فاصله دهنده
 • هادی نزولی

 • بست و اتصالات هادی نزولی
 • شمارنده صاعقه (کنتور)
 • اتصال تست
 • پوشش حفاظتی
 • اتصالات مکانیکی
 • حوضچه ارت
 • سیستم ارت صاعقه گیر

ادامه دارد ….

آنتن مرکزی ، دیجیتال مرکزی بدون محدودیت واحدها

مروری بر آنتن دیجیتال و اجزاء مربوطه

:: آنتن دیجیتال چیست ؟ ::

در ایران سیگنالهای آنالوگ و دیجیتال بر روی دو باند UHF و VHF ارسال میشوند . در شهر تهران سیگنالهای آنالوگ و دیجیتال بر روی باند UHF ارسال میشوند از این رو استفاده از یک آنتن UHF نیاز ما برای راه اندازی یک سیستم آنتن مرکزی را برطرف میکند اما در شهر های دیگر سیگنالهای آنالوگ بر روی دو باند UHF و VHF و سیگنالهای دیجیتال بر روی باند UHF ارسال میگردد و برای راه اندازی یک سیستم آنتن مرکزی در این شهرها باید از یک آنتن مستقل برای باند UHF و یک آنتن مستقل برای باند VHF استفاده شود (استفاده از یک دکل مشترک برای نصب آنتن ها ایرادی ندارد).

نکته مهم : با توجه به اینکه ایستگاههای ارسال کننده امواج UHF و VHF در یک مکان قرار ندارند استفاده از آنتن های به اصطلاح دو قلو صحیح نمیباشد و برای راه اندازی یک سیستم آنتن مرکزی استاندارد باید از آنتن های مستقل استفاده نمود تا این امکان وجود داشته باشد هر آنتن را در جهت مناسب (رو به ایستگاه فرستنده) تنظیم نمود.

طبق اعلام سازمان صدا و سیما تمام فرستنده های آنالوگ در شهرهای بزرگ خاموش میشوند و دریافت سیگنالهای تلویزیونی فقط بر روی باند UHF و به صورت دیجیتال و با استفاده از مبدلهای دیجیتال امکانپذیر میباشد از این رو با اجرای این طرح در شهرهای مورد نظر برای راه اندازی یک سیستم آنتن مرکزی استفاده از یک آنتن UHF کافی میباشد.

:: آمپلی فایر (تقویت کننده سیگنال) ::

سیگنالهای دریافتی از طریق آنتن به آمپلیفایر منتقل میشود تا تقویت شوند . آنتن UHF به ورودی UHF آمپلی فایر و آنتن VHF به ورودی VHF آمپلی فایر متصل میشوند. آمپلی فایر باید در نزدیکترین فاصله از آنتن و در فضای پوشیده و دور از نفوذ آب نصب شود. آمپلی فایرها دارای قدرتهای مختلف میباشند که با المانهای گین (Gain) و بهره خروجی (Output Level) مشخص میشوند. انتخاب آمپلیفایر با قدرت مناسب به تعداد انشعابها و طول کابلها بستگی دارد هر چه تعداد انشعابها و طول کابلها بیشتر باشد باید از آمپلی فایری با قدرت بیشتر استفاده نمود.

:: انشعاب دهنده ها (پخش کننده سیگنال یا اسپلیتر ) ::

انشعاب دهنده ها در یک سیستم آنتن مرکزی به دو گونه عبوری (تپ آف) و تقسیم کننده (اسپلیتر) وجود دارند که توصیه میشود از انشعاب دهنده های عبوری تا حد امکان استفاده نشود زیرا استفاده از این نوع انشعاب دهنده ها نیاز به محاسبات پیچیده و دقیقی دارد و در نهایت تقسیم سیگنال به صورت مساوی بین تمام بخش ها به خوبی انجام نمیگیرد.

انشعاب دهنده های تقسیم کننده به صورت استاندار و عرف بازار در هفت رنج وجود دارند :

2 راه — 1 به 2 — 1 ورودی و 2 انشعاب مساوی خروجی — 2Way

3 راه — 1 به 3 — 1 ورودی و 3 انشعاب مساوی خروجی — 3Way

4 راه — 1 به 4 — 1 ورودی و 4 انشعاب مساوی خروجی — 4Way

6 راه — 1 به 6 — 1 ورودی و 6 انشعاب مساوی خروجی — 6Way

8 راه — 1 به 8 — 1 ورودی و 8 انشعاب مساوی خروجی — 8Way

12 راه — 1 به 12 — 1 ورودی و 12 انشعاب مساوی خروجی — 12Way

16 راه — 1 به 16 — 1 ورودی و 16 انشعاب مساوی خروجی — 16Way

انتخاب انشعاب دهنده ها در یک سیستم آنتن مرکزی به چگونگی کابل کشی ساختمان بستگی دارد .

نقشه و طراحی نصب آنتن دیجیتال یا آنتن مرکزی

 

نمایندگی فروش سوییچ

مولتی سوییچ های ماهواره مرکزی

فروش سوییچهای ماهواره مرکزی در برندهای مختلف در آسمان مرکزی  مولتی سوییچ ها دارای گارانتی تعویض و تعمیر میباشد  :

GERMANTECHSATTELETEKNEXT –  TELEVESTEKNOLINE SOLO 

تماس : 09216429443

دیش ماهواره مرکزی

پریزهای ماهواره مرکزی و آنتن دیجیتال ( پریزهای میانی )

در سیستمهای ماهواره مرکزی  بصورت   MIX  ( ماهواره مرکزی و آنتن دیجیتال مرکزی )  هر دو  سیگنال بر بستر کابل کواکسیال مهیا هست لذا برای اینکه بتوانیم از یک کابل بطور همزمان هم آنتن دیجیتال و هم ماهواره مرکزی استفاده کنیم نیازمند پریزهای مخصوص میباشیم که هر دو سیگنال را تفکیک کند برای این موضوع نیاز به پریزهای میانی داریم لازم به یادآوری است هر پریزی به نام میانی قابلیت تفکیک دو سیگنال را ندارد .